Przejdź do głównej zawartości

Rehabilitacja po udarze

Udar mózgu to choroba, która niejednokrotnie wywraca do góry nogami życie nie tylko chorego, lecz i jego rodziny. Mimo, że udary występują zazwyczaj nagle i nieprzewidywalnie, znanych jest wiele czynników, które podniesione ryzyko ich wystąpienia. Do nich zaliczane jest przede wszystkim nieleczone nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby serca, nadwaga, wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Palenie papierosów , a oprócz tego picie alkoholu również
w ogromnym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Zwiększone ryzyko choroby występuje również u palących kobiet, które jednocześnieprzyjmują doustne środki antykoncepcyjne. Należałoby równieżpamiętać, iż częste przypadki udarów mózgu u członków rodziny w przeszłości, wskazują na podniesione ryzyko zachorowania u danego człowieka.



Zmiany miażdżycowe rozwijające się w tętnicy doprowadzającej krew do mózgu, uniemożliwiają jego dotlenienie, co doprowadza do zniszczenia tkanki mózgowej. Zjawisko to nazywane jest zakrzepem tętnicy, będące jedną przyczyn udaru mózgu. Zator tętnicy- kolejny czynnik chorobotwórczy- jest zamknięciem tętnicy mózgowej przez skrzeplinę wędrującą z serca z prądem krwi. Są to 2 grupy przyczyn, które polegają na zahamowaniu przepływu krwi do mózgu. Do grupy przyczyn niekontrolowanego wypływy krwi do mózgu należą dwa rodzaje krwotoków: śródmózgowy i podpajęczynówkowy. Krwotok śródmózgowy polega na zalewaniu mózgu krwią pochodzącą z pękniętego naczynia krwionośnego w mózgu albo z tętniaka, co prowadzi do uszkodzenia okolicznych tkanek mózgowych. Niejednokrotnie w takich okolicznościach dokonuje się usunięcia tętniaka mózgu, w celu wyeliminowania ryzyka jego powtórnego pęknięcia. Podczas krwotoku podpajęczynówkowego krew nie zalewa jednakże samej tkanki mózgowej, lecz przestrzeń pośród mózgiem a czaszką. Do tego typu zjawisk dochodzi w większości przypadków w wyniku urazów głowy, na przykład. pęknięcia podstawy czaszki.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na końcowy efekt leczenia , a ponadto rehabilitacji, jest szybkie i trafne rozpoznanie udaru , a oprócz tego udzielenie choremu odpowiedniej pierwszej pomocy. W przypadkuwystąpienia objawów zapowiadających, należy natychmiast poszukiwać pomocy medycznej. Jest to o tyle ważne, gdyż nawet przejściowe objawy mogą zapowiadać wystąpienie masywnego udaru. Objawami zapowiadającymi są między innymi: nagłe wystąpienie osłabienia albo drętwienia twarzy, kończyny dolnej albo/i górnej po tej samej stronie ciała, nagłe zaniewidzenie albo utrata ostrości wzroku, utrata mowy albo bełkot, niewyjaśnione zawroty głowy, zaburzenia świadomości, nagły bardzo silny ból głowy, odmienny od tych z przeszłości. Inną przyczyną objawów charakterystycznych dla udaru, porażeń, zaburzeń świadomości czy orientacji, mogą być urazy głowy. Zaburzenia pamięci spowodowane są kilkukrotnie przez nadużywanie alkoholu i leków. Innymi schorzeniami, w przebiegu, których mamy do czynienia z objawami sugerującymi udar mózgu są min. zapalenie mózgu, powikłania migreny czy stany padaczkowe. Nie należałoby natomiast w żaden sposób bagatelizować wymiennych objawów, lecz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Należałoby pamiętać, iż jedynie szybka i fachowapomoc może zahamować zmiany w mózgu spowodowane jego niedotlenienia bądź zalaniem krwią, a co za tym idzie, pomóc choremu wrócić w jak właściwymzdrowiu i sprawności fizycznej do codzienności.

Zobacz: rehabilitant w Trójmieście przy udarze w mózgu.

Popularne posty z tego bloga

Ceniony sklep internetowy sprzedający pompy, zbiorniki oraz zestawy hydroforowe

Bardzo dużo Mieszkańców polski decyduje się właśnie na tego typu internetowe sklepy posiadające na prawdę dużo opcji do wyboru. Jaka jest skala sortymentu? Co realnie może być kupione? Jakie produkty tego rodzaju rok po roku kalendarzowym zyskują po prostu na swojej popularności? Powinno się wziąć pod uwagę aspekty, że możecie bez żadnego problemu zdecydować się generalnie na różnorakie opcje. Jakie? To na przykład odżelaziacz.

Czym jest egzamin sepowski

Egzamin sepowski jest to egzamin, który muszą zdać osoby ubiegające się o uprawnienia do pracy na stanowiskach związanych z eksploatacją urządzeń technicznych, takich jak kotły, turbiny, czy kompresory. Egzamin ten ma na celu sprawdzenie wiedzy i kwalifikacji kandydatów z zakresu bezpiecznej eksploatacji i konserwacji tych urządzeń, a także znajomości obowiązujących przepisów i norm technicznych. Podstawowym elementem egzaminu sepowskiego jest teoria, która obejmuje zagadnienia powiązane z budową, działaniem i obsługą urządzeń technicznych.

Kiedy i jak używać removera do paznokci

Zmywacz do paznokci, znany też jako cleaner, pełni ważną rolę w procesie usuwania hybrydowych lakierów do paznokci. Jego podstawowym misją jest skuteczne i delikatne zmywanie pozostałości po lakierze hybrydowym z płytki paznokcia. Jakie zatem ma zadanie zmywacz do paznokci i w jaki sposób używać cleanera? Zadanie zmywacza do paznokci polega głównie na rozpuszczaniu i usuwaniu hybrydowych lakierów z powierzchni paznokcia.